Otto Sidharta i muzyka elektroniczna w Indonezji
Urodzony w 1955 roku w Bandungu Otto Sidharta postrzegany jest za jednego z pionierów muzyki elektronicznej w Indonezji. W 1978 roku rozpoczął naukę u Slameta Abdula Sjukura w Institut Kesenian Jakarta (IKJ). W latach 80. kontynuował studia w zakresie kompozycji i muzyki elektronicznej u Tona de Leeuwa w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie.
Ważnym elementem jego utworów są nagrania terenowe. Jego pierwsza kompozycja elektroniczna zatytułowana „Kemelut” wykorzystuje przetworzone elektronicznie dźwięki wody. Została zaprezentowana na I Festiwalu Młodych Kompozytorów Indonezyjskich (Pekan Komponis Muda) w 1979 roku. Od końca lat 70. Otto Sidharta kolekcjonuje dokonane przez siebie nagrania terenowe. Jego zbiory obejmują dźwięki natury zarejestrowane przede wszystkim w Indonezji – m.in. na wyspie Nias, wyspach Riau oraz na Kalimantanie (indonezyjskiej części Borneo). W poszukiwaniu dźwięków kompozytor udał się nawet na biegun północny, skąd przywiózł nagrania pękających lodowców.
Poniższy wywiad z Otto Sidhartą powstał w listopadzie 2014 roku w Yogyakarcie i został wyemitowany po raz pierwszy 23 stycznia 2018 roku w audycji „Nokturn” na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Otto Sidharta ze swoimi studentami. Od lewej: Patrick Hartono, Otto Sidharta, Kheziaviola. Fot. Suryana Paramita